Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Termo-mehansko obremenjeni izpušni kolektor in njegova zdržljivost

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
2.11.03  Tehnika  Konstruiranje  Specialna razvojna znanja 

Koda Veda Področje
T210  Tehnološke vede  Strojništvo, hidravlika, vakuumska tehnologija, vibracije in akustično inženirstvo 
Ključne besede
Temperatura, termo-mehansko utrujanje, napetostno-deformacijska stanja, zdržljivost, doba trajanja
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (8)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  21351  dr. Miha Janežič  Materiali  Raziskovalec  2008 - 2009 
2.  13469  dr. Marko Nagode  Konstruiranje  Vodja  2008 - 2011 
3.  26561  dr. Simon Oman  Konstruiranje  Raziskovalec  2010 - 2011 
4.  24245  dr. Uroš Rosa  Konstruiranje  Mladi raziskovalec  2008 
5.  29047  dr. Domen Šeruga  Konstruiranje  Raziskovalec  2008 - 2009 
6.  22498  dr. Boštjan Veber  Konstruiranje  Mladi raziskovalec  2008 - 2009 
7.  20659  dr. Andrej Wagner  Konstruiranje  Raziskovalec  2010 - 2011 
8.  29048  dr. Aleš Zalaznik  Elektronske komponente in tehnologije  Raziskovalec  2008 - 2011 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  0782  Univerza v Ljubljani, Fakulteta za strojništvo  Ljubljana  1627031 
Povzetek
Napovedovanje dobe trajanja termo-mehansko obremenjenih delov predstavlja aktualen znanstveno-raziskovalni izziv, saj kljub množici objav s področja še vedno ne obstajajo enotne smernice, ki bi jih lahko industrija uporabila v razvoju tehnološko zelo zahtevnih izdelkov kot npr. blokov avtomobilskih motorjev, izpušnih sistemov ali zavornih sistemov. Na podlagi dosedanjih raziskav je mogoče zaključiti, da želi predvsem avtomobilska industrija specifične, kompleksne in drage postopke napovedovanja dobe trajanja termo-mehansko obremenjenih delov nadomestiti s časovno in cenovno ugodnejšimi. Programska skupina s partnerji že vrsto let uspešno razvija in objavlja izvirna znanstvena spoznanja ter jih sproti prenaša v industrijo (CIMOS, LMS, BOSAL). V okviru projekta bo v programski skupini razviti enoosni elastoplastični, viskoplastični napetostno-deformacijski model nadgrajen v večosnega. Tako bo dosežena neposredna povezava med termo-mehanskimi obremenitvami na eni strani in poškodbo kot posledico utrujanja, lezenja in oksidacije na drugi, brez vmesne uporabe približnih formul. Parametri modela bodo temeljili na izotermnih, standardnih malocikličnih testih utrujanja in testih relaksacije. Pričakuje se izboljšanje zanesljivosti napovedi dobe trajanja ob nižjih stroških preskušanj.
Pomen za razvoj znanosti
Projektna skupina, ki je del programske skupine P2-0182, se že od leta 2001 uspešno ukvarja s problemi termomehanskega utrujanja avtomobilskih delov. V preteklih osmih letih je na področju dosegla izjemne dosežke, saj so rezultati njenega raziskovalnega dela že vgrajeni (projekt št. FS 5/41-07) v profesionalni programski paket LMS Virtual.Lab svetovno uveljavljenega proizvajalca tovrstne opreme LMS. Sočasno teče tudi zelo uspešno sodelovanje in prenos znanja v CIMOS Koper. Projekt je omogočil nadaljnji znanstveni razvoj programske skupine na področju termomehanskega utrujanja in sočasen prenos znanja v industrijo. Projekt pomaga CIMOS v procesu uveljavljanja in ohranjanja podjetja kot svetovnega razvojnega dobavitelja termomehansko obremenjenih avtomobilskih delov. CIMOS je že v preteklih letih dokazal, da ima na omenjenem področju pomembne strateške cilje in je zato že vložil znatna finančna sredstva v kadre (nova delovna mesta), raziskave in opremo. Projekt je začete pozitivne trende še pospešil.
Pomen za razvoj Slovenije
Projektna skupina preko Centra za razvojna vrednotenja CRV že več kot 10 let skupaj s CIMOS in drugimi industrijskimi partnerji skrbi za vzgojo novih kadrov, ki se tekom dodiplomskega in podiplomskega študija pripravljajo za nemoten prehod s fakultete v industrijo. S predlaganim projektom omogočamo razvoj kadrov na zelo specifičnem področju. Ker je razvoj termomehansko obremenjenih delov izjemno zahteven, ne le v razvojnem, ampak tudi v znanstvenem smislu, projekt prispeva tudi k promociji države. Sodelovanje z LMS omogoča nadaljnji dostop do tujih znanj. Projekt prispeva k razvoju informacijske in komunikacijske tehnologije, rezultat projekta bo tudi programska oprema, ki bo omogočila enostavno uporabo novih znanj v industriji. Obvladovanje termomehanskega utrujanja namreč sodi med zelo zahtevne znanstvene discipline, prinaša inovacije in omogoča razvoj tehnološko zelo zahtevnih izdelkov.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Letno poročilo 2008, 2009, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Letno poročilo 2008, 2009, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno