Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Fazni prehodi proti kooperaciji v sklopljenih populacijah

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
1.02.02  Naravoslovje  Fizika  Teoretična fizika 

Koda Veda Področje
P002  Naravoslovno-matematične vede  Fizika 

Koda Veda Področje
1.03  Naravoslovne vede  Fizika 
Ključne besede
fazni prehod, kooperacija, kompleksne mreže, sklopljene populacije
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (9)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  23415  dr. Jurij Dolenšek  Metabolne in hormonske motnje  Raziskovalec  2016 - 2018 
2.  28405  dr. Marko Gosak  Fizika  Raziskovalec  2016 - 2018 
3.  23428  dr. Matjaž Perc  Fizika  Vodja  2016 - 2018 
4.  37709  Otilija Petek  Biokemija in molekularna biologija  Raziskovalec  2016 
5.  11337  dr. Marko Robnik  Fizika  Raziskovalec  2016 - 2018 
6.  20779  dr. Valerij Romanovskij  Matematika  Raziskovalec  2016 - 2018 
7.  12266  dr. Marjan Slak Rupnik  Metabolne in hormonske motnje  Raziskovalec  2016 
8.  32132  dr. Andraž Stožer  Metabolne in hormonske motnje  Raziskovalec  2016 - 2018 
9.  33630  dr. Attila Szolnoki  Fizika  Raziskovalec  2016 - 2018 
Organizacije (3)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  0176  Center za uporabno matematiko in teoretično fiziko Univerze v Mariboru  Maribor  5501890000 
2.  2334  Univerza v Mariboru, Medicinska fakulteta  Maribor  5089638048 
3.  2547  Univerza v Mariboru, Fakulteta za naravoslovje in matematiko  Maribor  5089638051 
Povzetek
Najpomembnejši izziv s katerim se sooča Darwinova teorija evolucije je sodelovanje in le-to je bistveno za razumevanje glavnih evolucijskih prehodov, ki so vodili od enoceličnih organizmov do kompleksnih živalskih in človeških družb. Če preživijo le najmočnejši, zakaj naj bi nek organizem izvajal altruistično dejanje, ki je zanj žrtvovanje, koristi pa drugemu? Ne-ekvilibrijska statistična fizika, še posebej kolektivno obnašanje delcev v interakciji blizu faznih prehodov, se je šele pred kratkim pojavila kot neprecenljiva za razumevanje nesmiselnih izidov evolucijskih procesov pri velikih strukturiranih populacijah. Pomembno je, da večtočkovne interakcije, ki so vključene v tovrstne procese, povzročajo kritično obnašanje, ki po svoji kompleksnosti prekaša vse, kar je doslej znanega o interakcijah v parih, ki tipično upravljajo sisteme v fiziki trdne snovi. Nepopolnost obstoječe teorije je nadalje še izrazitejša pri neizogibnih interakcijah med populacijami, ki povzročijo medsebojne soodvisnosti na večih nivojih, kar pa lahko sproži soodvisne napake in pospeši nenadne prehode k celosistemskim katastrofam. Naš namen je koristno uporabiti in razširiti concept faznih prehodov in univerzalnosti tako, da bo postal primeren za opisovanje in razlago evolucije sodelovanja pri velikih in močno sklopljenih populacijah. Trudili se bomo razviti široko uporabne teoretične osnove, ki bodo odprle nova obzorja na poti k razumevanju, predvidevanju in nadziranju bogate raznolikosti izjemnih pojavov, ki so odvisni od ogromnih medsebojno soodvisnih naporov sodelovanja. Vse od nesebičnega deljenja virov znotraj mikrobioloških filmov in evsocialnega vedenja mravelj in čebel pa do neprimerljivih zmožnosti upoštevanja drugega pri ljudeh in svetovnega olajševanja ekonomske krize, s čemer bi obljuba čvrstega teoretičnega razumevanja glavnih prehodov, ki vodijo v sodelovanje, morala imeti temeljito stimulativne učinke na različne aspekte vsakdanjega življenja.
Pomen za razvoj znanosti
Cilj tega projekta je, da dosežemo bistven napredek v smeri celovitega razumevanja evolucije sodelovanja s pomočjo uporabe in razširitve koncepta faznih prehodov pri velikih močno sklopljenih populacijah. Podobni pristopi za razumevanje kompleksnih sistemov so v preteklosti privedli do izjemnega uspeha in ustvarili številna uspešna področja fizikalnega raziskovanja. Dva najpomembnejša primera sta področji ekonofizika in sociofizike, kjer veliko število udeležencev tvori kolektivno vedenje, ki ga ne bi bilo mogoče nikoli razložiti le z analizo reprezentativnega člana sistema. Zato velja stavek Philipa W. Andersona "Več je drugačno.", kar pomeni, da je pomembno, da presežemo meje redukcionizma, in sprejmemo sinergijske povezave z drugimi znanstvenimi disciplinami, če nam lahko koristijo. Sodobnih teorij, ki so sposobne ne le analize preteklih dogodkov, temveč tudi napovedi nenadnih sprememb, gospodarske krize ali socialne revolucije, ni mogoče ustvariti brez uporabe takšnega pristopa k raziskavam. Naš cilj je torej ne samo ustvariti novo fiziko, temveč tudi prenesti s področja fizike drugim nefizikalnim disciplinam koncepte, metode in perspektive za obravnavanje in reševanje pomembnih problemov, ki morda v preteklosti niso bili rešeni. Končni rezultat bo bolj celovita evolucijska teorija iger, zlasti takšna, ki bo primerna za reševanje izzivov 21. stoletja.
Pomen za razvoj Slovenije
Ker se predvidene študije preko evolucijske teorije iger intimno vežejo na ekonomijo in sociologijo, bodo rezultati projekta zagotovo imeli težo tudi v luči socialno-ekonomskega razvoja Republike Slovenije. Še posebej specifikacija optimalnih pogojev, v smislu jakosti soodvisnosti interakcijskih mrež, in strateške kompleksnosti, pri katerih je kooperacija in s tem tudi socialna blaginja maksimalna, lahko ima pozitiven vpliv na socialno-ekonomski razvoj Republike Slovenije, seveda le ob primernem angažmaju kompetentnih posameznikov in institucij. Rezultati projekta bodo razkrili natančne mehanizme in pogoje, pri katerih so navidez preproste tehnike najbolj učinkovite v smislu zagotavljanja kooperacije. Nadalje bodo študije natančno testirale uspešnost hierarhične strukture in soodvisnosti številnih institucij v javnem in privatnem sektorju in ugotovljeno bo, če je s strani učinkovitosti res optimalna. Predčasne študije nakazujejo, da temu ni tako, in v okviru projekta bomo predstavili bolj primerne alternative. Slednje bi ob upoštevanju lahko privedle do znatnih koristi za socialno-ekonomski razvoj Republike Slovenije. Projektna skupina bo naredila vse v svoji moči, da bodo rezultati predstavljeni tudi ne-strokovnjakom na način, ki je prijazen in razumljiv.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Vmesno poročilo, zaključno poročilo
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Vmesno poročilo, zaključno poročilo
Zgodovina ogledov
Priljubljeno