Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Žalovanje moških ob smrti bližnjega družinskega člana

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
3.09.00  Medicina  Psihiatrija   

Koda Veda Področje
B650  Biomedicinske vede  Psihiatrija, klinična psihologija, psihosomatika 

Koda Veda Področje
3.02  Medicinske in zdravstvene vede  Klinična medicina 
Ključne besede
žalovanje, smrt, izguba, terapija
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (7)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  30373  Urška Lunder  Onkologija  Raziskovalec  2011 - 2014 
2.  34470  dr. Polona Ozbič  Psihiatrija  Raziskovalec  2012 - 2014 
3.  28757  dr. Vita Poštuvan  Psihologija  Raziskovalec  2011 - 2014 
4.  25469  dr. Anja Simonič  Psihiatrija  Raziskovalec  2011 - 2014 
5.  22235  dr. Borut Škodlar  Psihiatrija  Raziskovalec  2011 - 2014 
6.  29738  mag. Alenka Tančič Grum  Javno zdravstvo (varstvo pri delu)  Raziskovalec  2011 - 2014 
7.  04899  dr. Onja Tekavčič-Grad  Psihiatrija  Vodja  2011 - 2014 
Organizacije (3)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  1613  Univerzitetna klinika za pljučne bolezni in alergijo Golnik  Golnik  1190997 
2.  1620  Univerzitetna psihiatrična klinika Ljubljana  Ljubljana - Polje  1191004000 
3.  1669  Univerza na Primorskem, Inštitut Andrej Marušič  Koper  1810014007 
Povzetek
V raziskavi bomo proučevali razlike med spoloma v značilnostih procesa žalovanja polnoletnih moških in žensk v Sloveniji na kognitivni, čustveni, vedenjski, socialni in telesni ravni, ki jim je umrl bližnji družinski član (starš, partner, otrok) in sta od smrti minili ena do dve leti. Zanima nas, katerih spoprijemalnih strategij se žalujoči ob izgubi poslužujejo in kaj prepoznavajo kot pomoč, oziroma kakšne oblike pomoči si udeleženci raziskave želijo.   Raziskav na področju žalovanja je bilo v Sloveniji izvedenih malo in z majhnim številom udeležencev, vanje so bile večinoma vključene ženske, odziv moških je bil namreč majhen. Posledično so tudi oblike strokovne pomoči prilagojene ženski populaciji in niso nujno ustrezne za moško populacijo, ki je pa tudi uporabnik strokovnih oblik pomoči v primeru bolj zapletene oblike žalovanja po smrti bližnje osebe. Zato bi bilo potrebno v Sloveniji izvesti večjo raziskavo o značilnostih žalovanja moških, da ugotovimo, kakšne oblike pomoči bi bile zanje najbolj primerne.   Na osnovi rezultatov raziskave želimo podati značilnosti in posebnosti procesa žalovanja moških (v primerjavi z vzorcem žensk) in podati predloge za oblikovanje ustreznih strokovnih oblik programov zanje.
Pomen za razvoj znanosti
V kvalitativno-kvantitavni raziskavi smo proučevali intrapsihično dinamiko žalujočih moških in žensk, in sicer so nas zanimali čustveni, kognitivni, telesni in vedenjski odzivi. Ker se je tako velika raziskava v Sloveniji izvedla prvič, smo proces žalovanja proučevali v povezavi s koncepti, ki se z žalovanjem pomembno povezujejo: navezanost, soočanje s stresom in strategije spoprijemanja, posttravmatska osebnostna rast, zapleti v žalovanju, emocionalna kompetentnost, žalovanje v družini. Še posebej velik poudarek je bil na razumevanju procesa žalovanja po samomoru bližnjega. Ker smo v raziskavi izvedli intervjuje z velikim številom udeležencev, smo pridobili pomembna dodatna znanja s področja kvalitativne metodologije. Pridobljeni rezultati so v nekaterih stvareh specifični za žalujoče v Sloveniji, sicer pa primerljivi s tujimi raziskovalnimi rezultati. Pomembno prispevajo k razumevanju proučevanih področij in so dobro izhodišče za pripravo ustreznih strokovnih programov pomoči za žalujoče obeh spolov, še posebej pa za moško populacijo.
Pomen za razvoj Slovenije
Rezultati temeljne raziskave o procesu žalovanja po smrti bližnjega družinskega člana s poudarkom na moški populaciji vnašajo v naš prostor pomembne izsledke tako za razvoj znanosti kot za razvoj strokovnih programov pomoči za žalujoče. Izsledki se nanašajo na področje razlik med spoloma v procesu žalovanja in tudi na druge koncepte, ki so z žalovanjem povezani. Cilj raziskave je bil pripraviti strokovna izhodišča za strokovne programe žalujoče po smrti bližnjega, s pomembnim poudarkom na moški populaciji. Glavni ukrep za žalujoče moške, ki pa je seveda potreben tudi za žensko populacijo, je vzpostavitev enotnega informacijskega sistema za žalujoče. Potreba po informiranosti žalujočih do sedaj ni bila ustrezno obravnavana. Informacijski sistem bi zadovoljeval dve pomembni potrebi žalujočih: nudil bi ustrezne informacije, katere so strokovne oblike pomoči, ki so žalujočim v našem prostoru na voljo, hkrati pa bi žalujoče tudi informiral o osnovnih značilnostih procesa žalovanja po različnih vzrokih smrti in vseh temah, ki so z žalovanjem pomembno povezane. Informacijski sistem bi kot vstopna točka za posluževanje ustrezne strokovne pomoči za žalujoče, pripomogel k ustreznejši obravnavi večjega števila žalujočih, s tem pa pomembno prispeval k manjšemu številu odsotnosti iz dela, k manjšemu številu kronificiranih bolezni in k višji produktivnosti.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Letno poročilo 2011, 2012, 2013, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Letno poročilo 2011, 2012, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno