Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Učinki zaužitih nanodelcev na organizme

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
1.03.01  Naravoslovje  Biologija  Zoologija in zoofiziologija 

Koda Veda Področje
1.06  Naravoslovne vede  Biologija 
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (1)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  24447  dr. Anita Jemec Kokalj  Biologija  Vodja  2009 - 2012 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  0104  Kemijski inštitut  Ljubljana  5051592000  10 
Pomen za razvoj znanosti
Področje potencialnega tveganja nanomaterialov za okolje in človeka je eno izmed perečih znanstvenih problemov. Kljub temu, da število študij s to tematiko strmo narašča, še vedno ostaja nerazrešenih nekaj ključnih vprašanj o njihovih učinkih na organizme. Ni namreč popolnoma znano, kako različne fizikalno kemijske lastnosti IND vplivajo na njihovo potencialno reaktivnost z biološkimi sistemi ter kako to vpliva na njihovo varnost. Poleg tega ostaja nerazrešen prenos IND po telesu, njihov mehanizem delovanja ter prenos v celico. Rezultati, ki smo jih pridobili tekom projekta, bodo pripomogli k reševanju teh ključnih neznank. Med ključne ugotovitve dela uvrščamo rezultat, da se bio-dostopnost kovin iz nanodelcev kovinskih oksidov bistveno poveča znotraj organizma. Pomembnost dobljenih rezultatov za razvoj znanosti se odraža tudi v tem, da smo rezultate projekta objavili v štirih odmevnih člankih v mednarodnih revijah z visokim faktorjem vpliva. Za razvoj znanosti ima pomembno vlogo tudi uporaba dveh alternativnih testnih sistemov, t.j. nevretenčarjev in zgodnjih razvojnih stopenj rib. Trenutni svetovni trendi uporabe živali v poskusne namene se gibljejo v smeri zmanjševanja uporabe odraslih vretenčarjev in spodbujajo uporabo alternativnih pristopov. S tega stališča je torej uporaba alternativnih testnih sistemov in pridobitev zanesljivih rezultatov v pričujočem projektu doprinos k prepoznavanju uporabnosti alternativnih testnih sistemov in bo posredno prispevala k zmanjševanju števila žrtvovanih laboratorijskih sesalcev (miši, podgane) v kliničnih študijah na področju farmacije in medicine ter odraslih vretenčarjev v študijah ocen tveganja za okolje.
Pomen za razvoj Slovenije
Nanotehnologije, zdravje ter znanosti o življenju sodijo med prioritetna področja raziskav v Sloveniji. V predlagani raziskavi so na nek način združena vsa tri področja s poudarkom na študiju potencialnih škodljivih učinkov inženirsko proizvedenih nanodelcev (IND). Proučevali smo IND, za katere obstaja verjetnost, da se jih zaužije preko hrane, pitne vode, zdravil in krme za živali. V Sloveniji so tako krmna,farmacevtska, prehrambena industrija ter kmetijstvo pomembne panoge. Glede na svetovne in evropske trende uporabe IND v teh panogah, Slovenija ne bo izjema pri njihovem vključevanju v svoje proizvode. Zato je pomembno, da je na voljo čim več informacij o njihovi varni proizvodnji in uporabi. Izsledki te raziskave so tako direkten doprinos k razvoju varne hrane za ljudi in živali. Informacije o nevarnosti določenih IND bodo pripomogli tudi k večji ozaveščenosti potrošnikov o uporabi določenih produktov, ki vsebujejo IND. Trenutno so namreč IND že sestavni del mnogih izdelkov za širšo uporabo (npr. kozmetika, čistila, zdravila), kljub temu, da so podatki o njihovi varnosti večinoma manjkajoči. Izsledki raziskave imajo neposreden pomen tudi za varovanje naravnega okolja. Glede na predvidene trende uporabe IND v različnih industrijah lahko z gotovostjo pričakujemo njihovo pojavljanje v okolju. Trenutno v Evropski Uniji ni enotne zakonodaje, ki bi urejala to področje. Znanja o njihovih vplivih na kopenske in vodne organizme bodo tako pomembni pri oblikovanju zakonskih podlag za nadzor proizvodnje in uporabe IND. S pomočjo teh informacij se bodo razvijale tudi smernice za trajnostni razvoj Slovenije, ki bodo zagotavljale ohranjanje naše naravne dediščine in biotske raznovrstnosti.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Letno poročilo 2009, 2011, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Letno poročilo 2009, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno