Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Absolutno datiranje pozne bronaste in starejše železne dobe na Slovenskem

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
6.02.00  Humanistika  Arheologija   

Koda Veda Področje
H340  Humanistične vede  Arheologija 
Ključne besede
pozna bronasta doba, starejša železna doba, radiokarbonsko datiranje, absolutno datiranje
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (6)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  29357  dr. Vojka Cestnik  Humanistika  Mladi raziskovalec  2008 - 2011 
2.  25574  dr. Matija Črešnar  Humanistika  Raziskovalec  2008 - 2011 
3.  29833  Mojca Jereb  Arheologija  Raziskovalec  2008 - 2009 
4.  29832  Gašper Rutar  Arheologija  Raziskovalec  2008 - 2009 
5.  05829  dr. Ljubinka Teržan  Arheologija  Vodja  2008 - 2011 
6.  10760  dr. Peter Turk  Arheologija  Raziskovalec  2008 - 2011 
Organizacije (2)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  0581  Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta  Ljubljana  1627058  15 
2.  0613  NARODNI MUZEJ SLOVENIJE  Ljubljana  5055482000 
Povzetek
Raziskovalni projekt ima za cilj, pridobiti na osnovi večjega števila radiokarbonskih analiz vzorcev, odvzetih arheološkim predmetom, ki izhajajo iz relevantnih zaključenih najdiščih kontekstov, serije absolutnih datacij za vzpostavitev ustreznejše kronološko sheme za pozno bronasto in starejšo železno dobo na slovenskem prostoru. To bo omogočilo tudi ustreznejše kronološko sinhronizacijo s srednjeevropskimi, italskim in grškim kronološkim sistemom. Predvidevamo, da bodo rezultati naše raziskave bistveno vplivali na razlago arheološke in kulturno-zgodovinske podobe slovenskega prostora v 2. in 1. tisočletju pr.n.št. v okviru kultur oz. civilizacij Starega sveta.
Pomen za razvoj znanosti
Proučevanje datacijskih metod in postopkov v prazgodovinski arheologiji omogoča natančnejše spoznavanje dometa arheološke znanosti v zgodovinski perspektivi. Obetali smo si, da bodo naše raziskave podale bolj natačne časovne okvire posameznih sekvenc bronaste in železne dobe, t.j. obdobja od sredine 3. tisočletja od konca 1. tisočletja pr.n.št. Naša teza se je izkazala za upravičeno in je v večji meri potrjena, kajti radiokarbonska datiranja izbranih vzorcev iz arheološko relevantih kontekstov so nam dala nova in veliko bolj precizna kronološka izhodišča, ki nam omogočajo podati bistveno dopolnjeno in spremenjeno podobo dinamike kulturnih fenomenov v obravnavanih obdobjih tako na slovenskem prostoru kot tudi preko naših meja na širšem območju srednje in južne Evrope.
Pomen za razvoj Slovenije
Do nedavnega so bile v Sloveniji radiokarbonske datacijske metode za obdobje bronaste in železne dobe komajda uporabljane. Prav zaradi pomanjkanja tovrstnih raziskav smo se odločili za oblikovanje sedaj že zaključenega projekta in raziskovalne skupine, da bi ujeli korak z razvojem kot ga zasledujemo v arheološki znanosti drugod v Evropi in po svetu. Zato sodi naš projekt med temeljne v okviru slovenske arheološke stroke, saj je zbral solidno podatkovno bazo radiokarbonsko datiranih vzorcev ter dokumentiral pripadajoče arheološke kontekste, s čemer je vnesel nove parametre na metodološkem in interpretativnem nivoju. Pomenljivo pa je tudi, da smo z našim projektom vzpodbudili tudi nekatere druge kolege v naši stroki, zlasti tiste, ki izvajajo večja arheološka izkopavanja v okviru spomeniško-varstvenih posegov zaradi gradbenih delih, da sami poskrbijo tudi za raziskovalno plat svojega dela in da po svojih finančnih zmožnostih in znanstvenemu interesu tudi sami jemljejo ustrezne vzorce organskih snovi za radiokarbonske datacijske analize. Zato menimo, da predstavlja naš projekt dobre temelje in izhodišče za nadaljnje sorodne raziskave v prihodnosti.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Letno poročilo 2008, 2009, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Letno poročilo 2008, 2009, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno