Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Varnost, zanesljivost in zasebnost v vseprisotnih sistemih

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
2.08.00  Tehnika  Telekomunikacije   

Koda Veda Področje
T180  Tehnološke vede  Telekomunikacijsko inženirstvo 
Ključne besede
vseprisotni sistemi, varnost, zanesljivost, zasebnost, omrežja naslednje generacije
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (4)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  01339  dr. Borka Džonova Jerman B.  Telekomunikacije  Vodja  2008 - 2011 
2.  15815  dr. Dušan Gabrijelčič  Telekomunikacije  Raziskovalec  2008 - 2011 
3.  27757  dr. Andrej Jerman Blažič  Telekomunikacije  Raziskovalec  2009 - 2011 
4.  13599  dr. Tomaž Klobučar  Računalništvo in informatika  Raziskovalec  2008 - 2011 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  0106  Institut "Jožef Stefan"  Ljubljana  5051606000  18 
Povzetek
Glavni cilj projekta je izdelava metod in rešitev za izboljšavo varnosti, zanesljivosti in zasebnosti v vseprisotnih sistemih (pervasive systems) oziroma sistemih z ambientno inteligenco (ambient intelligence ecosystems –AmI ecosystem). Metode in rešitve bodo temeljile na zajemu varnostne ekspertize v obliki, ki omogoča avtomatsko obdelavo. Projekt bo ponudil rešitve in okvir, ki podpirajo samodejno integracijo, nadzor in prilagajanje mehanizmov za zagotovitev varnosti, zanesljivosti in zasebnosti v takšnih sistemih. Izdelane rešitve bodo temeljile na standardiziranih varnostnih vzorcih (security patterns), ki bodo omogočale enostavno integracijo v vseprisotnih sistemih, pomembnih delih arhitekture omrežij naslednje generacije. Pri zagotovitvi mehanizmov za zagotovitev varnosti, zanesljivosti in zasebnost bo projekt upošteval pet ključnih področij: (i) organizacijska in poslovna raven, (ii) procesna in storitvena raven, (iii) raven omrežja in naprav, (iv) integracija mehanizmov z različnih ravni in (v) podpora za spremljanje v realnem času. Poudarek raziskav v predlaganem projektu bo na organizacijski ravni in ravni omrežja in naprav.
Pomen za razvoj znanosti
Današnji osnovni varnostni mehanizmi in storitve v vseprisotnih sistemih in sistemih z ambientno inteligenco so v večini primerov uporabljeni predvsem in izključno za selektivno zadostitev posameznih osnovnih varnostnih zahtev. Takšna uporaba varnostnih mehanizmov povzroči izoliranost, kar je še posebej neučinkovito v primeru naprednih dinamičnih sistemov in omrežij, ki so sestavni del današnje informacijske infrastrukture. Projekt s svojimi rezultati prispeva k večji varnosti in zanesljivosti Ami (ambientalna inteligenca) ekosistemov. S sistematičnim pristopom pri razvoju varnostnih rešitev na podlagi vzorcev in integracijskih shem je omogočil dinamično in ciljno orientirano kombiniranje komponent in storitev, tako kot to zahtevajo Ami ekosistemi. Razvite rešitve so upoštevale evolucijo AmI ekosistemov in dejstvo, da v takšnih sistemih ni mogoče predvideti vnaprej vseh varnostno kritičnih situacij. Okvir je bil načrtovan tako, da se lahko prilagaja različnim poslovnim okoljem, kar omogoča optimizacijo varnostnih rešitev in zagotavljanje zanesljivosti dejanskim potrebam uporabnikov. Standardna specifikacija vzorcev in modulov zagotavlja hitrejše uvajanje rešitev, ustrezno zamenljivost posameznih komponent in lažji nadzor. Razviti mehanizmi, rešitve in okvir so integrirani in demonstrirani na konkretnem primeru uporabe vseprisotnih sistemov in storitev za varno dolgoročno arhiviranje.
Pomen za razvoj Slovenije
Današnja ekonomija in družba sta življenjsko odvisni od obstoječe porazdeljene informacijsko komunikacijske infrastrukture ter informacijskih sistemov in storitev. S pojavom vseprisotnih sistemov in možnostjo ad-hoc dostopa do komunikacijske infrastrukture je naraslo tudi število naprav za uporabo omrežnih storitev, ki čedalje bolj potrebujejo nove funkcionalnosti, prilagojene mobilnim uporabnikom. Raznovrstnost teh naprav (naprave za komunikacijo, zabavo, delo, učenje, nadzor okolja, pomožne naprave za starejše ali bolne, ki zagotavljajo neodvisnost in podaljšano življenje na lastnem domu) in njihove zmožnosti za komunikacije vsako leto raste. V prihodnosti bo zato vedno več uporabnikov, institucij, stvari in kritične informacijske infrastrukture povezanih v internet prihodnosti, ki bo postal kritični dejavnik pri podpori in izboljšanju slovenskega in evropskega gospodarstva. Osnovni pogoji za delovanje takšnega okolje so varnost, zasebnost in zanesljivost. Rezultati so uporabni za strokovnjake za varnost, razvijalce, ponudnike storitev in poslovne subjekte. Rezultati so tudi tesno povezani z nacionalnimi prioritetami, saj je ena izmed teh prioritet prav varna informacijsko-komunikacijska tehnologija.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Letno poročilo 2008, 2009, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Letno poročilo 2008, 2009, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno