Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Razvoj metode za določanje prenosa znoja v oblačilni sistem

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
2.14.00  Tehnika  Tekstilstvo in usnjarstvo   

Koda Veda Področje
T470  Tehnološke vede  Tekstilna tehnologija 
Ključne besede
Oblačilni sistem, udobje, evaporacija znoja, akumulacija znoja, testna metoda, merilni sistem
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (1)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  18692  dr. Daniela Zavec  Tekstilstvo in usnjarstvo  Vodja  2007 - 2009 
Povzetek
Fiziološke reakcije na nošenje oblačila se v človeškem telesu kažejo v obliki spremembe fizioloških parametrov. Na podlagi teh lahko sklepamo o njegovem stanju udobja oziroma neudobja. Občutek udobja predstavlja kompleksna subjektivna zaznava oziroma psihično stanje človeka, medtem ko je udobnost pri nošenju oblačila izražena kot rezultat uravnovešenega procesa izmenjave toplote med telesom, oblačilom in okolico. Pri človeku obstajajo štirje mehanizmi za izmenjavo toplote med telesom in okoljem: kondukcija, konvekcija, radiacija in evaporacija. Prevladujoči poti za toplotno izmenjavo sta radiacija in evaporacija. Evaporativna izguba toplote skozi kožo je produkt evaporacijskega znoja in latentne toplote, potrebne za izparevanje znoja. Evaporacija znoja je praktičnega pomena, čeprav pri dinamičnem delu ni zanemarljiva tudi izguba z ventilacijo. Pri tem predstavlja osrednji problem objektivno vrednotenje pretoka odvečne toplote v obliki izhlapelega znoja s površine kože v okolico oz. v oblačilni sistem in skozi tega v okolico. Glede na to je namen raziskovalnega projekta na podlagi poglobljenega študija prenosa evaporiranega znoja s površine kože v oblačilni sistem, akumulacije znoja v oblačilnem sistemu in prenosa le-tega iz oblačilnega sistema v okolico, ter študija fizikalnega procesa evaporacije, ki je odvisen tako od fizikalnih karakteristik okolja (tj. temperature, relativne vlažnosti, parcialnega tlaka vodne pare v zraku, hitrosti vetra itd.), kot od temperature kože in parcialnega tlaka vodne pare na površini kože proučiti metode za določanje količine evaporiranega znoja na površini kože in prenosa le-tega s površine kože v oblačilni sistem, s ciljem opredeliti objektivno metodo prenosa znoja s površine kože v oblačilni sistem in razvoja ustreznega merilnega sistema za določanje količine evaporiranega znoja na površini kože in akumulacijo znoja v oblačilnem sistemu, kar bo izhodišče za inženirsko načrtovanje in projektiranje fizioloških parametrov oblačilnega sistema, ki bo zagotavljal ustrezno toplotno fiziološko udobje nošenja.
Pomen za razvoj znanosti
Z realizacijo predlaganega raziskovalnega projekta so na podlagi teoretičnih in eksperimentalnih raziskav ter izvedenih računalniških simulacij dobljena nova znanja, ki jih v nadaljnjih študijah lahko uporabljamo kot objektivno vrednotenje evaporacije pri ljudeh ob uporabi različnih oblačilnih sistemov. Tovrstna znanja so ključnega pomena za razvoj novih in optimizacijo obstoječih oblačilnih sistemov, kjer so upoštevani vsi tekstilni sloji kot tudi vsa dodatna oprema. Dobljena znanja bodo prispevala k razvoju temeljnega znanja na področjih fiziologije, tekstilstva in medicine, kjer jim bo skupna točka modeliranje termoregulacijskih odzivov pri ljudeh. S pomočjo v projektu razvite metode in osvojenega modeliranja bo dobljeno znanje prispevalo tudi na področju zdravja in varovanja zdravja.
Pomen za razvoj Slovenije
Raziskovalni dosežki v okviru projekta bodo uporabni tako v domačem raziskovalnem in industrijskem okolju kot tudi v svetovnih razvojnih oddelkih. Na eni strani bodo rezultati uporabni kot osnova za načrtovanje ustrezne strukture oblačilnih sistemov glede na okoljske pogoje in aktivnost, ki jo bo uporabnik izvajal, kar se doseže preko ustreznega toplotnega udobja s kombinacijo različnih tekstilij znotraj enega oblačilnega sistema. Posledično to pomeni za končnega uporabnika boljše počutje, manjši negativni vpliv na njegovo učinkovitost pri delu in višjo zaščito pred nevarnimi vplivi okolice. Na drugi strani pa gre s pomočjo v projektu osvojenega modeliranja za napovedovanje preprečevanja morebitnih poškodb v ekstremno hladnem oziroma vročem okolju (preprečitev toplotnega šoka, pregretje, poškodb zaradi mraza).
Najpomembnejši znanstveni rezultati Zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno