Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Novi pristopi k organizaciji znanja na področju pisne kulturne dediščine

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
5.13.00  Družboslovje  Informacijska znanost in bibliotekarstvo   

Koda Veda Področje
H100  Humanistične vede  Dokumentalistika, informacijska znanost, bibliotekarstvo, arhivistika 
Ključne besede
FZBZ, organizacija znanja, uporabniki informacijskih sistemov, pisna kulturna dediščina
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (6)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  21645  dr. Mihael Kovač  Informacijska znanost in bibliotekarstvo  Raziskovalec  2007 - 2010 
2.  29353  dr. Tanja Merčun Kariž  Informacijska znanost in bibliotekarstvo  Mladi raziskovalec  2008 - 2010 
3.  28237  dr. Jan Pisanski  Informacijska znanost in bibliotekarstvo  Raziskovalec  2007 - 2010 
4.  15444  dr. Alenka Šauperl  Informacijska znanost in bibliotekarstvo  Raziskovalec  2007 - 2010 
5.  19614  dr. Polona Vilar  Informacijska znanost in bibliotekarstvo  Raziskovalec  2007 
6.  08983  dr. Maja Žumer  Informacijska znanost in bibliotekarstvo  Vodja  2007 - 2010 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  0581  Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta  Ljubljana  1627058  15 
Povzetek
Namen raziskovalnega projekta je raziskovanje uporabe modela 'Funkcionalne zahteve za bibliografske zapise (FZBZ)' (v angleščini 'Functional Requirement for Bibliographic Records (FRBR)') za opis in omogočanje dostopa do različnih vrst in oblik pisne kulturne dediščine (tradicionalne in elektronske) in razvoj ustreznih orodij. Na osnovi sodelovanja v mednarodni delovni skupini 'CRM/FRBR harmonisation' bomo v prvem sklopu preučevali možnosti skupnih orodij za hkraten dostop do knjižničnega gradiva in muzejskih zbirk. To delovno skupino sta skupaj oblikovali IFLA (International Federation of Library Associations and Institutions) in ICOM-CIDOC (The International Committee for Documentation of the International Council of Museums), skupina pa je delno financirana tudi s strani Evropske Komisije v okviru DELOS Network of Excellence (sofinanciranje sestankov). Drugi sklop predstavljajo raziskave odnosa končnih uporabnikov do novih orodij, predvsem preučevanje uporabniških (laičnih) mentalnih modelov in ustreznosti predlaganih konceptualnih modelov za končnega uporabnika. Tretji sklop bo posvečen problematiki vsebinskega poizvedovanja po bibliografskih podatkovnih zbirkah, v sodelovanju z delovno skupino IFLA 'Functional Requirements for Subject Authority Records (FRSAR)'; ta konceptualni model FZBZ razširja na entitete, ki predstavljajo teme, tematike dokumentov. Raziskali bomo tudi načine, na katere muzeji in galerije v Sloveniji zalagajo publikacije, vezane na kulturno dediščino ter jih primerjali s pristopi v nekaterih državah EU. Analizirali bomo založniške in medijske mehanizme, ki omogočajo, da nekatere vsebine, vezane na različne nacionalne naravne in kulturne dediščine, najdejo pot v nekatere največje globalne medije.
Pomen za razvoj znanosti
V vseh štirih sklopih so se izvajale raziskave v neposrednem stiku z dogajanjem v svetu in prinašajo bistvene in nove izsledke tudi v svetovnem merilu. Posebej je v letu 2009 treba omeniti raziskavo mentalnih modelov bibliografskega sveta, ki je prva taka raziskava na svetu. Preliminarni rezultati so vzbudili precej pozornosti, saj prvič znanstveno potrjujemo, da je model FZBZ primerna osnova za razvoj novih, inovativnih bibliografskih informacijskih sistemov kot so knjižnični katalogi ali digitalne knjižnice. Izsledki so bili objavljeni v več člankih, dva v vrhunski reviji Journal of Documentation. V okviru 4. sklopa je bila objavljena odmevna monografija pri mednarodni založbi Chandos.
Pomen za razvoj Slovenije
V slovenskem okolju bi naše raziskave lahko imele neposreden vpliv na načrtovanje in razvoj slovenskega bibliografskega informacijskega sistema COBISS. Razvojne prioritete IZUMa trenutno še ne vključujejo razvoja novih orodij v skladu z razvojem v svetu, zato zaenkrat še niso zainteresirani za sodelovanje. Še vedno pa sodelujemo z OCLC (največjim vzajemnim katalogom na svetu WorldCat) in VTLS, ameriškim ponudnikom programske opreme. Tako naša raziskovalna skupina prispeva k prepoznavnosti Slovenije v svetu. Narodna in univeritetna knjižnica (NUK) pa je zelo zainteresirana za rezultate raziskav ekstrakcije entitet FZBZ iz nacionalne bibliografije in jih uporablja pri pripravi navodil za katalogizacijo. Priporočila glede selekcije in katalogizacije gradiva za nacionalno bibliografijo so prav tako neposredno uporabna tudi v Sloveniji.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Letno poročilo 2008, 2009, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Letno poročilo 2008, 2009, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno