Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Ohranjanje kakovosti in količine vodnih virov v gozdnem prostoru

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
4.01.00  Biotehnika  Gozdarstvo,  lesarstvo in papirništvo   

Koda Veda Področje
B430  Biomedicinske vede  Gozdarstvo, gozdovi, gozdarska tehnologija 
B410  Biomedicinske vede  Veda o zemlji, poljedeljska hidrologija 
P510  Naravoslovno-matematične vede  Fizična geografija, geomorfologija, pedologija, kartografija, klimatologija 
Ključne besede
gozdna hidrologija, gozdna klimatologija, vodna bilanca gozda, klimatske spremembe, modeliranje
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (1)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  22592  dr. Urša Vilhar  Gozdarstvo,  lesarstvo in papirništvo  Vodja  2007 - 2009 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  0404  Gozdarski inštitut Slovenije  Ljubljana  5051673000 
Povzetek
Pomen hidrološke funkcije mnogonamenskih gozdov postaja zaradi okoljskih pritiskov na prostor in rabo prostora in vpliva ekstremnih vremenskih dogodkov vse pomembnejši. Gozd in voda sta nedeljiva celota, kar polovica slovenskih gozdov opravlja hidrološko funkcijo gozdov. Prve stopnje 33.000 ha, v kar so vključeni zakonsko zavarovana gozdna območja okoli vodnih zajetij in izvirov in 500.000 ha hidrološke funkcije gozdov druge stopnje, t.j. na krasu in visokem krasu. Na podlagi rezultatov raziskave bo mogoče oblikovati smernic za gospodarjenje z gozdovi ob različno poudarjeni hidrološki funkciji gozda, ki bodo v skladu s slovensko zakonodajo na področju gospodarjenja z gozdovi, upravljanja z vodami in z Direktivo 2000/60/EC Evropskega parlamenta in Sveta o določitvi okvirja za ukrepanje Skupnosti na področju politike do voda (2000). V raziskavi bomo proučili možne vplive gozdnogospodarskih ukrepov na aktivno ohranjanje hidrološkega režima v gozdnem prostoru. V izbranem gozdnatem eksperimentalnem povodju bomo s pomočjo in-situ meritev ter uporabe hidrološkega modela BROOK90 ugotavljali vodno bilanco povodja. Ugotavljali bomo trenutno zgradbo gozdnih sestojev in stanje posameznih elementov vodne bilance gozda. S pomočjo modela bomo simulirali spremembe v eksperimentalnem povodju, bodisi naravnega ali antropogenega izvora (ekstremni vremenski dogodki, sprememba rabe tal, menjava drevesnih vrst,...). Namen teh simulacij je ugotavljanje vpliva obravnavanih sprememb na vodni režim v gozdnem prostoru.
Pomen za razvoj znanosti
Vodna bilanca naših gozdnih ekosistemov je slabo poznana, njeno ovrednotenje pa je nujno za razumevanje vpliva gozda na celoten hidrološki cikel. Raziskava je pomembno prispevala k razvoju gozdne hidrologije in klimatologije, katere spoznanja so izrednega pomena za: • ovrednotenje hidrološkega cikla v vodozbirnem območju, • oblikovanje smernic za gospodarjenje z gozdovi ob različno poudarjeni hidrološki funkciji gozda z vidika zagotavljanja kakovosti in količine virov pitne vode v gozdnem prostoru, • razumevanje kroženja hranil v gozdnih ekosistemih, • ugotavljanje dinamike ogljika v gozdnih ekosistemih, • napovedovanje posledic ekstremnih vremenskih dogodkov, kot so poplave, neurja, suše, • simulacijo različnih scenarijev razvoja gozdnih ekosistemov v prihodnosti. Eden najpomembnejših izdelkov in rezultatov naloge so izvirni znanstveni članki in znanstvena monografija s področja gozdne hidrologije, ki obravnavajo tematiko gospodarjenja z gozdovi ter njihovega vpliva na vodno bilanco gozdov (C.02, A.02…). Obravnavani so različni hidrološki modeli za gozd ter možnosti njihove aplikacije v izbranih sestojih. Poznavanje vodne bilance gozda omogoča oceno dinamike ogljika ter kroženja hranil v gozdnih ekosistemih kot tudi projekcije razvoja gozdnih ekosistemov glede na različne scenarije podnebnih sprememb.
Pomen za razvoj Slovenije
Izrednega pomena za razvoj Slovenije je znanstvena monografija s področja gozdne hidrologije, ki podaja teoretične osnove in aplikacijo vpliva gozdnogijitvenih ukrepov na vodno bilanco izbranih gozdnih sestojev. Pomebna za gozdarsko prakso je končna publikacija projekta [Interreg Gozd in voda : III A] v slovenskem, nemškem in povzetek v angleškem jeziku, ki je nastala v sodelovanju Gozdarskega inštituta Slovenije ter Zavoda za gozdove Slovenije in povzema teoretična znanja s področja gozdne hidrologije ter smernice in priporočila za gozdarsko prakso za gospodarjenje v gozdovih s poudarjeno hidrološko fukcijo. Državne ustanove in ministrstva, ko so odgovorne za pripravo in izvedbo Zakona o gozdovih, Zakona o vodah, Direktive 2000/60/EC Evropskega parlamenta in Sveta o določitvi okvirja za ukrepanje Skupnosti na področju politike do voda, Nacionalnega programa razvoja gozdov, Nacionalnega programa varstva okolja, strategij in akcijskih načrtov, so tudi neposredni uporabniki rezultatov raziskave. Hkrati so neposredni uporabniki vse ustanove, ki so vključene v vodnogospodarsko načrtovanje in gozdnogospodarsko načrtovanje.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno