Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Vrednotenje in reedukacija motoričnih zmožnosti za napredno identifikacijo mehanizmov patološke hoje

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
2.06.07  Tehnika  Sistemi in kibernetika  Biomedicinska tehnika 

Koda Veda Področje
B115  Biomedicinske vede  Biomehanika, kibernetika 
Ključne besede
biomehanika, kineziologija, cerebralna paraliza, medicinske naprave, vodenje, mišice, EMG, reedukacija, patološka hoja
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (1)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  20180  dr. Imre Cikajlo  Sistemi in kibernetika  Vodja  2007 - 2008 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  0309  Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Republike Slovenije - Soča  Ljubljana  5053919000 
Povzetek
Z biomehansko analizo hoje se odpirajo številne možnosti pri identifikaciji vzrokov patološke hoje, ki so ključnega pomena pri odločitvah o nadaljni klinični obravnavi. Dodatno z ugotavljanjem mišične aktivnosti (EMG) tudi zožimo možnosti, vendar kljub temu ni zagotovila, da je mišična skupina sposobna generiranja momenta v sklepu, potrebnega za pokončno hojo. Cilj projekta je izdelati sistem in metodo, ki bi omogočila naprednejšo identifikacijo mehanizmov patološke hoje in omogočila reedukacijo motorične kontrole . Predlagamo sistem za objektivno vrednotenje motoričnih zmožnosti spodnjih ekstremitet, ki bo omogočal vodenje sistema Biodex na podlagi podatkov, izmerjenih pri biomehanski analizi hoje, kar zagotavlja primerljive pogoje ter merjenje EMG in momenta v opazovanem sklepu, primerjavo izmerjenih momentov in EMG med biomehansko analizo hoje in na vodenem sistemu Biodex – s ciljem selektivno ugotoviti motorične zmožnosti za potrebe hoje in razvoj sistema za reedukacijo motorične kontrole spodnjih ekstremitet. Sistem, ki vključuje izokinetični sistem Biodex bomo nadgradili s sistemom za vizualno povratno informacijo, ki bo ob računalniško vodeni trajektoriji in specifičnih nalogah, omogočal spremljanje uporabnikovih zmožnosti v realnem času in tudi posredoval podatke. Kandidati za reedukacijo bodo osebe, ki kažejo možnosti izboljšanja motoričnih zmogljivosti za potrebe hoje. Učinek reedukacije motorične kontrole bomo ovrednotili z biomehansko analizo hoje. Pilotno želimo sistem preizkusili na 2 otrocih s cerebralno paralizo.
Pomen za razvoj znanosti
V okviru raziskovalnega projekta je bila razvita metoda, s katero je moč ugotoviti ali gre pomanjkanju generiranja momenta v sklepih pri hoji pripisati oslabelosti ustrezne mišice ali mišične skupine, torej ali je generiran moment v sklepu v statičnih pogojih pri ekcentrični ali koncentrični kontrakciji določene mišice zadosten za potrebe hoje in kvantitativno vrednotenje in uporabniški vmesnik (človek – stroj, dinamometer), ki omogoča ponovljivo vadbo motorične kontrole pod pogoji, ki jih določa vzorec hoje preiskovanca in zahteva naloga v virtualnem okolju. Sestavljen je bil tudi protokol za napredno identifikacijo mehanizmov patološke hoje in preizkušen v kliničnem okolju na otrocih s cerebralno paralizo. Ugotovili smo, da je z razvitim sistemom in metodo možno izboljšati selektivno motorično kontrolo v izoliranih pogojih. Rezultati raziskovalnega projekta obetajo uspešno nadgradnjo identifikacije patološke hoje in prispevajo k uspešnejši rehabilitaciji, kakor tudi pri odločitvah o nadaljni klinični obravnavi, sploh kadar gre za odločitve o kirurških posegih. Razvoj predlagane metode je še korak naprej pri uvajanju naprednih tehnologij pri zelo kompleksnem problemu identifikacije specifične patologije hoje, ki je ključnega pomena za uspešno rehabilitacijo. Rezultat je seveda izboljšanje kvalitete storitev, kakor tudi v družbenih in socialnih spremembah. Posledično ima lahko to vpliv na zdravstvene zavarovalnice, da začnejo promovirati in uvajati v klinično prakso postopke s sodobno tehnologijo, ki uvajajo objektivnost in prispevajo k uspešnejši in hitrejši rehabilitaciji, kar bo vzpodbudilo razvoj in raziskave na področju nevrološke rehabilitacije
Pomen za razvoj Slovenije
Rezultati raziskovalnega projekta so neposredno uporabni v specifičnem segmentu zdravstvenih storitev, rehabilitaciji. Razvoj zdravstvenih storitev je lahko izrednega pomena tako za javno zdravstvo, ki z razvojem pridobiva na kvaliteti in dolgoročno tudi za zdravstvene zavarovalnice, ki si ob hitrejši in uspešnejši rehabilitaciji lahko obetajo prihranke. Nenazadnje in najpomembneje pa je, da z razvojem kvalitetnih zdravstvenih storitev največ pridobijo prav njihovi uporabniki, torej pacienti, ki bodo navsezadnje imeli celo možnost, da izberejo ustanovo, ki ponuja za njih najbolj sprejemljive storitve. Raziskave in razvoj na področju nevrološke rehabilitacije na Inštitutu Republike Slovenije za rehabilitacijo težijo k temu, da bi kvaliteta storitev bila na najvišjem možnem nivoju, tudi med najboljšimi v svetovnem merilu.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno