Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Analiza sedimentacije v akumulacijskem jezeru Boštanj

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
2.01.00  Tehnika  Gradbeništvo   

Koda Veda Področje
T220  Tehnološke vede  Gradbeništvo, hidravlika, priobalna tehnologija, mehanika zemljin 
Ključne besede
GEOMEHANIKA, GEOTEHNIKA, GEOMEHANSKE RAZISKAVE, AKUMULACIJSKI JEZ, SEDIMENTACIJA
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (11)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  03612  dr. Bojana Dolinar  Gradbeništvo  Vodja  2007 - 2009 
2.  26019  dr. Rok Kamnik  Geodezija  Raziskovalec  2008 - 2009 
3.  14708  dr. Boštjan Kovačič  Geodezija  Raziskovalec  2008 - 2009 
4.  14094  dr. Borut Macuh  Gradbeništvo  Raziskovalec  2007 - 2009 
5.  10947  Matjaž Nekrep Perc  Gradbeništvo  Raziskovalec  2008 - 2009 
6.  02986  dr. Eugen Petrešin  Gradbeništvo  Raziskovalec  2008 
7.  17158  Edi Šketelj    Tehnični sodelavec  2007 - 2009 
8.  04475  dr. Stanislav Škrabl  Gradbeništvo  Raziskovalec  2007 - 2009 
9.  03038  dr. Ludvik Trauner  Gradbeništvo  Raziskovalec  2007 - 2009 
10.  19110  dr. Helena Vrecl Kojc  Gradbeništvo  Raziskovalec  2007 - 2009 
11.  07508  dr. Bojan Žlender  Gradbeništvo  Raziskovalec  2007 - 2009 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  0797  Univerza v Mariboru, Fakulteta za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo  Maribor  5089638011 
Povzetek
V akumulacijskih jezovih hidroelektrarn se zaradi upočasnjenega toka vode sedimentirajo anorganski in organski delci, ki zapolnjujejo akumulacijo. V primeru hidroelektrarn na Savi bo zato potrebno določiti način in časovni potek odstranjevanja usedlin, tehnologijo čiščenja in reciklaže, preiskati možnosti uporabe usedlin in določiti primerna mesta deponiranja. Te naloge zahtevajo v prvi fazi popolno karakterizacijo usedlin in hidroloških razmer v sledečem obsegu: - določitev kvantitativne in kvalitativne kemične in mineralne sestave usedlin, - določitev količine in velikosti delcev usedlin pri razičnih hitrostih vode, - določitev kemičnih lastnosti vode glede na vsebnost težkih kovin in drugih kemičnih substanc, - spremljavo vpliva temperature ter drugih dejavnikov okolja na spremembe v mikrobni populaciji, - spremljavo bakterijske populacije in virusov, - teoretično simulacijo sedimentacije v akumulaciji s prognozo časovnega usedanja posameznih sestavin. Na osnovi teh podatkov bo mogoče opredeliti tehnologijo odstranjevanja, čiščenja, reciklaže in deponiranja sedimentov.
Pomen za razvoj znanosti
Zaradi delovanja erozijskih procesov se v vodotokih zbirajo različni anorganski in organski materiali. Pod vplivom turbulence vode se ti materiali transportirajo bodisi v suspendirani obliki ali s kotaljenjem po dnu. Količina, sestava in dinamika premeščanja plavin v vodotokih imajo velik vpliv na okolje. Z izrabo vodotokov se naravno ravnovesje premeščanja plavin poruši, spremeni se okolje in obstoječi ekosistem. Zaradi teh razlogov je potrebno v času planiranja novih hidroenergetskih objektov omenjene spremembe predvideti. V ta namen se pripravlja fizikalno-matematični model za prognoziranje vsebnosti lebdečih plavin, dinamike njihovega transporta in sedimentacije v posameznih vodotokih in akumulacijskih jezerih hidroelektrarn. Ti podatki in poznavanje sestave suspendiranega in sedimentiranega materiala pa so potrebni tudi za načrtovanje tehnologije njihovega odstranjevanja, deponiranja ali izrabe. Za dosego omenjenih ciljev je, na izbranem odseku vodotoka, potreben redni monitoring vsebnosti, sestave in fizikalnih lastnosti suspendiranega in sedimentiranega materiala, merjenje hitrostnih vektorjev vode, merjenje pretokov vode in določitev konfiguracije dna vodotoka. Prognoziranje vsebnosti lebdečih plavin v vodotokih, njihove dinamike transporta in sedimentacije je zelo zahtevna in kompleksna naloga. Za njeno reševanje je potrebno interdisciplinarno raziskovanje in ustrezne računalniške zmogljivosti, ki so na voljo šele v zadnjem času. Izbran pristop zahteva nove preiskovalne postopke in opremo ter sintezo znanj s področij inženirske geologije, geotehničnega inženirstva, hidrologije, varstva okolja in ekologije.
Pomen za razvoj Slovenije
Prognoziranje dinamike odlaganja sedimentov v vodotokih in poznavanje njihovih fizikalno kemičnih, mineraloških in mikrobioloških lastnosti je izrednega pomena za nemoteno in racionalno delovanje energetskih objektov na vodotokih, razvoj ustreznih tehnologij za odstranjevanje vodnih sedimentov, njihovo deponiranje ali predelavo in nadaljnjo uporabo. Raziskave s tega področja, ki so v našem prostoru in v svetu v začetni fazi razvoja, so pomembne tako v smislu racionalne izrabe vodotokov in sedimentiranih materialov kot ustrezne zaščite okolja. Rezultati raziskavalnega projekta bodo konkretno uporabljeni pri eksploataciji HE Boštanj.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Letno poročilo 2008, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Letno poročilo 2008, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno