Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Vzporedni in porazdeljeni sistemi

Obdobja
Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
2.07.00  Tehnika  Računalništvo in informatika   
2.08.00  Tehnika  Telekomunikacije   
1.07.00  Naravoslovje  Računalniško intenzivne metode in aplikacije   
3.06.00  Medicina  Srce in ožilje   

Koda Veda Področje
P175  Naravoslovno-matematične vede  Informatika, teorija sistemov 
Ključne besede
vzporedni računalniki, porazdeljeni sistemi, računalniške mreže, gruče, postopki, avtonomni in GRID sistemi, informacijski sistemi, formalne metode, procesna algebra, varnostni protokoli, obvladovanje zaupanja, računalniške simulacije, biomedicinska informatika, biomeritve
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (12)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  03302  dr. Viktor Avbelj  Sistemi in kibernetika  Raziskovalec  2004 - 2008 
2.  26454  dr. Matjaž Depolli  Računalništvo in informatika  Mladi raziskovalec  2006 - 2008 
3.  09454  dr. Monika Kapus Kolar  Računalništvo in informatika  Raziskovalec  2004 - 2008 
4.  28492  dr. Damjan Kovač  Računalništvo in informatika  Mladi raziskovalec  2007 
5.  06897  Tomaž Krištofelc    Tehnični sodelavec  2004 - 2008 
6.  25632  mag. Igor Rozman  Računalništvo in informatika  Tehnični sodelavec  2005 - 2008 
7.  05808  dr. Jože Rugelj  Vzgoja in izobraževanje  Raziskovalec  2004 - 2006 
8.  21555  dr. Marjan Šterk  Računalništvo in informatika  Raziskovalec  2004 - 2008 
9.  11077  dr. Denis Trček  Računalništvo in informatika  Raziskovalec  2004 - 2007 
10.  06875  dr. Roman Trobec  Računalništvo in informatika  Vodja  2004 - 2008 
11.  20207  dr. Matjaž Vencelj  Računalništvo in informatika  Raziskovalec  2008 
12.  12990  dr. Matjaž Veselko  Medicina  Raziskovalec  2004 - 2008 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  0106  Institut "Jožef Stefan"  Ljubljana  5051606000  18 
Povzetek
Vzporedno in porazdeljeno delovanje omogoča povečanje računalniške zmogljivosti ter združevanje in izkoriščanje obstoječih računalniških sistemov. Nadaljnji razvoj informacijskih tehnologij sloni v veliki meri na povezovanju računalnikov v mreže in skupke, ki bodo delovali na avtonomen način, prilagodljivo, zanesljivo in varno. Predlagane raziskave bomo usmerili v zasnovo in razvoj novih in učinkovitih postopkov za komuniciranje, porazdeljeno računanje in obdelave ter zajemanje in hranjenje podatkov. Raziskovali bomo sintezo porazdeljenih protokolov in njihovo formalno potrditev, kakor tudi nove vzporedne postopke, komunikacijske topologije in zanesljive ter varne komunikacije. V skupini sodelujejo poleg raziskovalcev s področja računalništva tudi raziskovalci iz področja medicine, telekomunikacij in industrije. Preskušali bomo načine za učinkovito uporabo vzporednih in porazdeljenih sistemov pri računsko zahtevnih računalniških simulacijah, v elektronskem poslovanju in pri učenju na daljavo.
Pomen za razvoj znanosti
Raziskovalni program je prispeval nove temeljne teoretične rezultate na področju vzporednega in porazdeljenega procesiranja in zagotavljanja varnosti v komunikacijskih sistemih. Raziskave smo usmerili na vzporedne postopke in na medprocesorsko komunikacijo. Nove teoretične smo dosegli na področjih razvoja novih vzporednih postopkov, analize zahtevnosti, obvladovanja procesorskih ali komunikacijskih napak in na področjih javne varnostne infrastrukture. Razvili smo nove metode za učinkovitejše modeliranje in razvoj porazdeljenih sistemov. Teoretična dognanja in postopke smo povezovali tako, da bodo našli čim širšo možnost uporabe. Neposredne praktične rezultate, zanimive tudi v svetovnem smislu, smo dosegli na področjih, ki zahtevajo računsko intenzivne metode: prenos toplote in simulacijo toka tekočin na področju medicine in simulacije gibanja molekul v kemiji. Z novimi prijemi v vzporednem procesiranju in računalniško simulacijo smo povečali naš prispevek k osebni obravnavi pacientov in tako pripomogli k izbiri njim najprimernejših medicinskih postopkov. Pri molekularni dinamiki lahko s predlaganimi postopki bolje spoznavamo kemične lastnosti večjih množic molekul. Zaenkrat namreč lahko simuliramo le časovna razdobja, ki trajajo nekaj nanosekund. Z uporabo vzporednih računalniških postopkov pa se dolžina teh razdobij lahko znatno poveča, v idealnem primeru za tolikokrat kolikor imamo procesorjev. Glede varnosti v grid-ih in bodočih porazdeljenih avtonomnih sistemih je pomen našega prispevka v integraciji varnostnih politik. Raziskave na teh področjih so dale rezultate s pomembnim vplivom na zasnovo storitev elektronskega poslovanja in na obvladovanje tveganj.
Pomen za razvoj Slovenije
Raziskave porazdeljenih sistemov so temeljne za razvoj Slovenije, saj omogočajo dostop aplikacijam do velikih množin podatkov in mrežnih resursov. Porazdeljeni sistemi, organizirani kot "grid", lahko naprimer omogoča večjo izrabo že investiranih sredstev v omrežja. Vsaka resna poslovna omrežna aplikacija zahteva ustrezne varnostne rešitve.Področje zagotavljana varnosti v porazdeljenih sistemih je zaradi splošne digitalizacije eden ključnih strateških vidikov vsake države. Računalniško podprto izobraževanje je ena od najpomembnejših sodobnih oblik vseživljenjskega izobraževanja, ki jo kot prioriteto postavljajo vse razvite družbe. Slovenija ima zaradi dobro razvite informacijsko-komunikacijske infrastrukture dobre pogoje, da z raziskovalnim in razvojnim delom pridobi pomembnejše mesto na tem področju. Uporabnost naših raziskav s tega področja je razvidna iz rezultatov projekta zdravstvene kartice Zavoda za zdravstveno zavarovanje RS. V okviru našega raziskovalnega dela smo skupaj z raziskovalci iz industrije razvili modul za zgoščevanje videa, ki je postal tržna komponenta sodobne telekomunikacijske ponudbe. Z raziskovalci iz medicine razvijamo postopke za učinkovitejše zdravljenje in preprečevanje nevarnih bolezni. Avtonomno računalništvo, ki smo ga raziskovali v okviru programa, pomeni dolgoročno tehnološko usmeritev računalniško-informacijske sfere v državnih službah in industriji. Razvite metode so uporabne pri razvoju vsakršnih večagentnih sistemov, tako tehničnih kot socialnih. Z razvojem računalniških in mrežnih tehnologij se povečuje tudi tehnološki razvoj na drugih področjih. Na področju računalniških simulacij lahko npr. izvajamo računsko zahtevne simulacije naravnih pojavov, ki jih ni moč raziskovati samo s poskusi. S simulacijo ohlajanja srca v medicini lahko pripomoremo k še boljšemu uspehu srčnih operacij. Z mnogokanalnim EKG-jem smo skupaj z raziskovalci iz medicinskega področja uveljavili metode za natančnejše določevanja miokardne ishemije ter obdelavo in interpretacijo električnih signalov srca. Z raziskovalci s Kemijskega inštituta smo razvili nove vzporedne postopke na področju molekularne dinamike za spoznavanje lastnosti večjih množic molekul in atomov ter s tem prispevali k napredku naše farmacevtske industrije. Raziskovalne rezultate smo sprotno in uspešno predstavljali na delovnih srečanjih, znanstvenih konferencah in razstavah. Glavne dosežke smo objavljali v najpomembnejših revijah na našem raziskovalnem področju in s tem predstavljali Slovenijo kot državo, ki prispeva pomemben delež v svetovno zakladnico znanja.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno