Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Organska kemija: sinteza, struktura in aplikacija

Obdobja
Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
1.04.00  Naravoslovje  Kemija   

Koda Veda Področje
P390  Naravoslovno-matematične vede  Organska kemija 
Ključne besede
zelene kemija, kataliza, stereo- in regioselektivna sinteza, kemija pod visokimi pritiski, cikloadicije, heterocikli, aminokislinski derivati, spiro spojine, borove spojine, diazeni, elektrofilno aminiranje, triazeni, antibakterijska sredstva, citostatiki, molekularne probe, amiloidni agregati, Alzheimerjeva bolezen, Creutzfeld-Jacobova bolezen
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (13)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  21343  dr. Sergeja Bombek  Farmacija  Mladi raziskovalec  2004 - 2005 
2.  26543  dr. Bojan Burja  Kemija  Mladi raziskovalec  2006 - 2008 
3.  28338  dr. Jure Hren  Kemija  Mladi raziskovalec  2007 - 2008 
4.  17138  Zdenka Kadunc    Tehnični sodelavec  2004 - 2008 
5.  03904  dr. Marijan Kočevar  Kemija  Vodja  2004 - 2008 
6.  13822  dr. Janez Košmrlj  Kemija  Raziskovalec  2004 - 2008 
7.  20063  dr. Krištof Kranjc  Kemija  Raziskovalec  2004 - 2008 
8.  05044  dr. Andrej Petrič  Kemija  Raziskovalec  2004 - 2008 
9.  02310  dr. Slovenko Polanc  Kemija  Raziskovalec  2004 - 2008 
10.  19527  Irena Povalej    Tehnični sodelavec  2004 - 2008 
11.  19405  dr. Franc Požgan  Kemija  Raziskovalec  2004 - 2008 
12.  18423  dr. Bogdan Štefane  Kemija  Raziskovalec  2004 - 2008 
13.  02314  dr. Bojan Verček  Kemija  Raziskovalec  2004 - 2008 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  0103  Univerza v Ljubljani, Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo  Ljubljana  1626990  10 
Povzetek
Razvijali bomo nove multidisciplinarne metode za regio- in/ali stereoselektivne sinteze in pretvorbe organskih substratov. Raziskave bodo predvidoma dale nove biološko aktivne spojine, kjer bodo v molekule vključeni aminokislinski, diazenski ali drugi fragmenti. Med drugim načrtujemo sinteze in karakterizacije novih molekularnih prob, ki bodo in vitro in in vivo specifično označile amiloidne agregate v možganskem tkivu bolnikov z Alzheimerjevo in Creutzfeld-Jacobovo boleznijo. Pri raziskavah se bomo posluževali nekaterih osnovnih raziskovalnih metod dela organske sintezne kemije, prav tako pa bomo razvijali posebne tehnike (delo pod visokim pritiskom do 18 kbar, sinteza pod vplivom mikrovalov, ev. delo v ionskih tekočinah itd.), s ciljem da se približamo področju ekološko čiste "zelene kemije" (delo brez topil ali v vodi kot topilu, oksidacije s kisikom in peroksidi, katalitske reakcije itd.).
Pomen za razvoj znanosti
Zaključeni projekt je prispeval nova znanja na najbolj pomembnih področjih kemije, to je na področjih organske sinteze, kemije zdravil in katalize. Pripravili smo nove tipe gradnikov in razvili nove tehnike za sintezo, vključno s heterogeno katalizo. Po drugi strani pa smo pojasnili nove reakcije v organski sintezi in sintetizirali nove tipe biološko aktivnih spojin. S ciljem zaščite okolja smo poleg tega razvijali nove vidike zelene kemije. Raziskovalno delo na področju sinteze, karakterizacije in uporabe novih molekularnih sond za medicinske raziskave pa je vodilo do razvoja novega orodja za medicinske raziskave in diagnostiko, ki bodo omogočila vpogled v osnovne procese, ki vodijo do nevroloških bolezni.
Pomen za razvoj Slovenije
Novo znanje je za Slovenijo zelo pomembno, posebno zaradi zaščite našega okolja, zato da se industrijo seznanja z razvojem bazičnih raziskav in tudi z razvojem zelenih aplikacij za industrijske potrebe. To znanje, ki je v Sloveniji razmeroma slabo do srednje razvito, se bo izboljšalo tudi v slovenskih družbah. Namreč, študenti, ki bodo sodelovali v raziskavah bodo predvidoma našli svoje zaposlitve v farmacevtskih in drugih družbah, kjer je tako znanje nepogrešljivo. Naše številne povezave z raziskovalnimi ekipami širom sveta nam omogočajo osvojiti multidisciplinarno znanje in metode ter vzgajati naše študente in mlade raziskovalce, s pomočjo mednarodnih štipendij, v tesni povezavi z najboljšimi raziskovalnimi skupinami v svetu. Povabila za plenarna in druga predavanja na pomembnih mednarodnih konferencah, univerzah in inštitutih so zelo pomembna za promocijo slovenske znanosti. Podobno skrbimo za promocijo Slovenije s tem, da izboljšujemo kvaliteto Acta Chimica Slovenica, ki je že sedaj najboljši mednarodno priznani slovenski znanstveni časopis, s članstvi v upravnih odborih (COST), odboru IUPAC, uredniških odborih znanstvenih revij itd. Naše raziskovalno delo je tesno vpeto v obstoječe institucionalne in posebno v nacionalne ter mednarodne raziskovalne ali razvojne programe in projekte. Striktno sledimo prioritetam slovenskih in mednarodnih raziskav, s tem, da preko pogodb z industrijo in z razvojem novih orodij razvijamo nove materiale, nove industrijske postopke ali njihovo optimizacijo. Primer slednjega je tekoče sodelovanje na področju razvoja sond za slikanje možganov. Kemijska sinteza in karakterizacija poteka na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Ljubljani. Radiosintezo, in vitro ter in vivo karakterizacijo novih sond opravijo na the Department of Medical and Molecular Pharmacology at the University of California at Los Angeles. Kolegi z Medicinske fakultete UL raziskujejo uporabnost novih sond pri raziskavah drugih nevrodegenerativnih bolezni. Ker smo skupina z zelo širokim področjem znanja razvijamo kvalitetne interdisciplinarne metode, ki bi lahko v prihodnosti našle uporabo v industrijskih idr. postopkih. Del naših raziskav pa je sploh tesno povezan s potrebami industrije, npr. razvijanje industrijsko relevantnih reakcij (npr. zeleno katalitsko hidrogeniranje).
Najpomembnejši znanstveni rezultati Zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno