Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Sistemi in kibernetika

Obdobja
Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
2.06.00  Tehnika  Sistemi in kibernetika   

Koda Veda Področje
P175  Naravoslovno-matematične vede  Informatika, teorija sistemov 
T11   Tehnološke vede  T11  
T121  Tehnološke vede  Obdelava signalov 
P170  Naravoslovno-matematične vede  Računalništvo, numerična analiza, sistemi, kontrola 
B115  Biomedicinske vede  Biomehanika, kibernetika 
T125  Tehnološke vede  Avtomatizacija, robotika, nadzorno inženirstvo 
Ključne besede
Sistemi, kibernetika, nelinearna dinamika, numerična analiza, procesiranje signalov, računalniški vid, senzorji, avtomatika, kontrola kvalitete, biomedicina, biomehanika, biofizika, sklopljeni oscilatorji, elektromagnetika
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (11)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  18172  dr. Rok Bernard  Sistemi in kibernetika  Raziskovalec  2001 - 2003 
2.  19219  mag. Jože Derganc  Sistemi in kibernetika  Raziskovalec  2001 - 2003 
3.  21314  dr. Miha Fošnarič  Fizika  Raziskovalec  2001 - 2003 
4.  04634  dr. Aleš Iglič  Sistemi in kibernetika  Raziskovalec  2001 - 2003 
5.  01922  dr. Jože Mlakar  Elektronske komponente in tehnologije  Raziskovalec  2001 - 2003 
6.  19225  dr. Mojca Pavlin  Sistemi in kibernetika  Raziskovalec  2001 - 2003 
7.  06857  dr. Franjo Pernuš  Sistemi in kibernetika  Vodja  2001 - 2003 
8.  02114  dr. Tomaž Slivnik  Sistemi in kibernetika  Raziskovalec  2001 - 2003 
9.  05043  dr. Aneta Stefanovska  Sistemi in kibernetika  Raziskovalec  2001 - 2003 
10.  20383  dr. Dejan Tomaževič  Proizvodne tehnologije in sistemi  Raziskovalec  2001 - 2003 
11.  21353  dr. Mitja Veber  Sistemi in kibernetika  Raziskovalec  2001 - 2003 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  1538  Univerza v Ljubljani, Fakulteta za elektrotehniko  Ljubljana  1626965  65 
Povzetek
Teoretično, eksperimentalno in aplikativno raziskovanje zgradbe in funkcije bioloških in materialnih sistemov ter zajemanje, prenašanje, obdelava in analiza informacij pri le-teh. Raziskave in razvoj matematičnih metod kibernetike in nelinearne dinamike, uporabnih pri modeliranju sistemov v elektrotehniki, telekomunikacijah in biomedicini.Kratek opis znanstvenih problemov: ? Raziskave in razvoj postopkov za zajemanje, prenašanje, arhiviranje, obdelavo, analizo in prikazovanje slik (sivinskih ali barvnih,dvodimenzionalnih ali trodimenzionalnih, statičnih ali dinamičnih,posameznih ali večkratnih, mikro ali makroskopskih, rentgenskih, CT, MRI, ultrazvočnih, SPECT, PET,itd.) živih bitij, njihovih organov, tkiv in celic z namenom odkrivanja, vrednotenja in razumevanja normalnih in bolezenskih stanj ter načrtovanja in izvedbe operativnih posegov.? Razvoj analitičnih in numeričnih metod za študij sklopljenih oscilatorjev ter analizo signalov, ki jih generirajovisokodimenzionalni nelinearni sistemi. Uporaba teh metod za analizo signalov kardiovaskularnega sistema in primerjava njegove dinamike v normalnem in patoloških stanjih. Izdelava strojnih in programskih orodij za klinično uporabo pri diagnostiki in predikciji stanja kardiovaskularnega sistema.? Raziskava biološke celice. Uporabili bomo metode matematičnega modeliranja, pri čemer bomo upoštevali celične membrane in sestavo notranjosti celice. Študirali bomo različne mehanizme, ki so pomembni pri vesikulaciji celične membrane. Izvajali bomo meritve na človeških in ribjih eritrocitih. ? Raziskava biomehanike kolka, t.j. je mišičnih sil v kolku, napetosti v kosteh kolka ter porazdelitev tlaka na površini kolčne glavice. Izdelali bomo matematični model za študij porazdelitve kolčnega sklepnega tlaka med hojo ter računalniški sistem za odčitavanje in biomehansko analizo rentgenskih slik in načrtovanje operativnih posegov v kolku.? Raziskava in razvoj integriranih sistemov z računalniškim vidom, ki so z optičnim brezkontaktnim zaznavanjem sposobni zajeti eno ali več slik, jih obdelati, analizirati, izmeriti različne značilnosti in sprejeti odločitve z namenom avtomatizacije ročne (očne) kontrole kvalitete sestavnih delov in končnih izdelkov.? Raziskave in razvoj algoritmov za vodenje kolesnega mobilnega robota. Zanimajo nas različne metode vodenja, predvsem pa algoritmi, ki v povezavi s senzorskimi informacijami omogočajo gibanje robota v prostoru z ovirami. Podatke o okolju dobiva robot iz laserskega skenerja, akustičnih senzorjev, video kamere, itd.? Raziskave numeričnih metod v elektromagnetiki in vizualizacija rezultatov.
Pomen za razvoj znanosti
Predlagani znanstveni problemi so danes predmet številnih raziskav v svetu. Naši dosedanji rezultati in objave so naletele na ugoden odmev v mednarodnih znanstvenih krogih. Predlagane raziskave so pomembne za razvoj novih in izboljšanje obstoječih postopkov na področju obdelave in analize biomedicinskih slik. Z vključevanjem zanesljivih in učinkovitih metod v obstoječe specializirane tehnike zajemanja in obdelave slik bomo podprli diagnosticiranje in zdravljenje bolezni ter s tem pomagali izboljšati nivo zdravstvene oskrbe. Model petih sklopljenih oscilatorjev, ki smo ga predlagali, predstavlja naslednji korak pri razumevanju fiziologije in fizike kardiovaskularnega sistema, ker rekonstruira njegove dinamične lastnosti in obravnava sistem kot celoto. S pomočjo matematičnega modeliranja celične membrane lahko prispevamo k boljšemu razumevanju celičnih funkcij in dogajanja v celici. Lahko pa tudi osvetlimo mehanizme, ki so pomembni za nepravilnosti v delovanju celice. Študija vpliva različnih vrst amfifilnih molekul na obliko in vesikulacijo ribjih eritrocitov je direktno povezana z reševanjem ekoloških problemov v morju. Izračun porazdelitve kolčnega sklepnega tlaka med hojo je pomemben za razumevanje delovanja normalnega in patološko spremenjenega kolka. Predlagane raziskave so pomembne tudi za razvoj novih postopkov na področju industrijskih aplikacij računalniškega vida, s katerimi je mogoče natančno kontrolirati proizvodni proces in izboljšati kvaliteto izdelkov.
Pomen za razvoj Slovenije
? Delo na programu bo prispevalo k razširjanju znanja, saj bodo pri raziskavah sodelovali tako mladi raziskovalci in diplomanti, kot tudi sodelavci iz slovenske industrije in medicinskih ustanov. Ustvarjali bomo kritično maso znanja in ljudi, sposobnih delati na zahtevnih projektih v mednarodnem prostoru. ? Še naprej bomo pomagali slovenskim podjetjem (npr. Lek, Krka, Iskraemeco, Eta, itd.) pri izdelavi kakovostnejših in cenejših izdelkov, s katerimi bodo lahko konkurirali tujim podjetjem, se obdržali oz. povečali delež na zahtevnem svetovnem trgu in povečali dodano vrednost na izdelek.? Z izdelavo klinično uporabnih sistemov za vsakodnevno zajemanje, prenašanje, obdelavo, analizo in arhiviranje slik ter za načrtovanje operativnih posegov na osnovi le- teh ,bomo pripomogli k izboljšanju nivoja zdravstvene oskrbe v slovenskih medicinskih ustanovah.? Pridobljeno znanje pri modeliranju celičnih procesov bomo uporabili tako, da bomo predlagali ukrepe, ki bi stabilizirali normalno delovanje celične membrane. Modulacija vesikulacije membrane pri malignih celicah bi lahko imela daljnosežne posledice na izboljšanje že obstoječih terapevtskih metod ali pa potencialno uvedbo novih terapevtskih metod. ? Predvidevamo, da bo eden od rezultatov izdelava naprave za obsežno in enostavno diagnostiko stanja kardiovaskular-nega sistema, ki jo lahko Slovenija ponudi domačim in tujim klinikom, tako specialistom kot splošnim zdravnikom.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Zaključno poročilo
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Zaključno poročilo
Zgodovina ogledov
Priljubljeno